ALLAH’IN KULU VE ELÇİSİ

Hepimizin nefsi övülmekten hoşlanır .
Bizde olsun olmasın övünç konusu özellik, farketmez .Övülmek ,takdir edilmek ihtiyaç sanki .
Oysa O:
“-Beni övmekte ileri gidip Hristiyanların İsa karşısında düştüğü duruma düşmeyin .
Siz benim içn sadece Allah’ın kulu ve elçisi deyin …”
O’nun istediği kul ve elçi olarak anılmaktır .
Bu bağlamda kelime -i şehadetteki”abduhü ve rasuluhü” ifadesini anlamak büyük önem taşır .
Hem kul hem peygamber olmaktır oradaki ifadeden kastedilen …
Yani herkes gibi yiyip içen ,yorulan ,uyuyan,seven ,sevilen,BABA ,DEDE ,EŞ ,ARKADAŞ olan bir insandır bu PEYGAMBER…
O bir melek değil ,o bir melik de değil ..İnsanların karşısında tir tir titremesini istemez .Onlara hizmet te eder ,onlarla beraber iş de görür. onların arasında oturur.
Öyle sever ki ümmetini ,o ümmetine çok şefkatli ve merhametlidir .

Kimi sevgide aşırı gider ,sadece kuru sevginin yeteceğini düşünür .Halbuki aslolan Allah’ın ve onun isteği elçi olarak getirdiği esasların insanlar tarafından hayata geçirilmesi ,yaşanmasıdır .
Bazıları da zamanımızda “sadece Kur’an yeter “diyerek O’na adeta bir postacı muamelesini reva görür .Hadislerini reddeder.
O’nun şöyle dediğini haber verir kaynaklar :
-“Benim adıma söz uyduran cehennemdeki yerini hazırlasın .”
Zaten dikkatle okuyanın ,inceleyenin çok da zorlanmadan anlayacağı bir üslubu vardır kutlu nebinin .
Unutur gafletteki insan ki ,o örnektir .Kul- resul olması O’nun tebliğini yaşayarak anlatmasını gösterir .
Bu bağlamda Kur’an’da ALLAH’ın buyurduğu gibi O’na itaat eden aslında ALLAH’a itaat etmiştir .
NECM Suresinde Allah buyurur:
“O,asla heva ve hevesinden bir şey söylemez .”
Tek gayesi insanları n gaflet bataklığından ,dalalet çukurundan kurtulmasıdır .
Yine der ki: ,
“Ateşe koşan pervaneler gibisiniz .ben sizi eteğinizden tutup çektikçe siz ateşe koşuyorsunuz.”
Koşmuyor muyuz gerçekten ..bizi tutup çeken ,”dur ey insan nereye gidiyorsun ?”diyen bir rehberimiz varken ateşe doğru koşar adımlarla gidiyoruz .
Ateşe koştuğunda kavrulan pervaneler gibi olmayalım .
O rehberin nezdinde istikamet sahibi ,sırat-ı müstekim üzre olalım inşaallah .
Amin
Selam ile dua ile .
serap uysal

Yazar: serapuysal

Ben Serap Uysal. ..Emekli Kur'an öğretmeni.. Ama emeklilik sözde. Eğitim hizmeti ölene dek,mezara kadar. 1961'de başlayan dünya hayatımdaki macera hızla sürüyor. 26 yil resmen süren görev yılları, Kur'an Kurslarında ve camilerde hem uyuyan hem büyüyen, Hem öğrenen öğrenince de anne babasına yardımcı olan 4 evlat.6 yılda dünyaya teşrif eden ve bizi ana babalık şerefiyle sereflendiren Hakk'ın en güzel hediyesi evlatlarımız ve yolun devamında iki ilahiyatçı gönül doktoru ,iki de tıp doktoru evlat...onlari büyütürken biz de büyüdük. Onlari egitmeğitmeye çalışırken biz de öğrendik..meslekdaşımız gönül doktoru evlatlarımız şimdi bizim öğretmenlerimiz...kendi bilgi ve birikimlerimizi onlardan ve her yerden öğrenmeye calistiklarimizla harmanlayarak okuyucuya sunma niyetimiz halistir.maksat bir eser bırakmak ki ardımardından bir hoş sada bırakıp rahmetle yadedilelim.bu niyetten hareketle iki kitap yazdık..."Canlı Kur'aKur'an:HZ.MUHAMMED (SAV) ve 26 yıllık çalışma hayatımızın semeresi"ISLÂM KÜLTÜRÜ: SORARAK ÖĞRENİYORUM "isimli çalışmalarımız...ve yoldaki çalışmalarımızın internet ortamında yayınlanmasının daha faydalı olacağı inancı, bilgiyi ömür boyu edinme ve paylaşma arzusudur bu sitenin doğuş sebebi.2015 yılından beriki ugraslarimiz bu meyandadir. Ne yazık ki sanal ortam bilgisi bizde eksik olduğundan bazı teknik hatalar iki kere kurduğumuz site izin ki bunlar benim kaybettiğim iki önemli değerdi ...şimdi üçüncü kez bıkmadan, usanmadan, önümüzdeki engelleri aşarak karşınıza yine çıkma cureti gösterdik.Niyet saf ve halis şimdi de torunlarimizi büyütürken sitemize de onlarla beraber büyütmek dilek ve duasıyla dipdiri karşınızdayız.Sitemizde hayat ve bilgi birikimimiz yanında, hayatın stresini azaltmak ve Rabbimizin "Bir işten görüldü bunda başka bir ise giriş! "emrine itaate hobilerimize de yer vermeyi arzu ettik.Inşaallah Hakk nasip eder,biz de faydalı oluruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir