HZ .ÖMER ‘DEN BİR HATIRA

ÖRNEK ALINSIN DİYEDİR ÖMER.(RA)

ÇÜNKÜ HAKKIN NEBİSİ ONU ÖVER..

 

Hz Ömer (ra) tayin ettiği valilerden biri, Cuma hutbesi esnasında Hz.Ömer’i öyle över ki, bir sahabi dayanamaz, kalkar, valiye müdahale edip, onu susturmaya çalışır.

Namazdan sonra durum Hz. Ömer’e iletilir . Halifenin emriyle valiye karşı gelen adam yakalanıp bir suçlu gibi götürülür.

Suçlu kabul edilen sahabi, Hz.Ömer’in huzuruna girince selam verir .Hz Ömer (ra), hiddetinden selama mukabelede bulunmaz. Onu azarlar Bunun üzerine sahabi:

– Ya Ömer! Ben bir suç işlediysem, sen iki suç işledin, deyince hiddeti birden kaybolan Hz.Ömer (ra):

– Nedir benim o iki suçum?

– Allah’ın selamını verdim de çok hiddetlendiğin için mukabelede bulunmadın ,vacibi terkettin bu bir .Suçluyu dinlemeden tek taraflı hüküm verdin .Bu da iki.

Hatasını anlayan HzÖmer (ra) olayı anlatmasını isteyince, Sahabi:

– Tayin ettiğin vali, hutbede seni öyle övdü, öyle övdü ki bu söz, cemaatin üzerinde sanki fazilet yönünden senin Hz Ebubekir’den daha üstün olduğun izlenimini bıraktı. İşte bu yanlış düşünceyi zihinlerden silmek için müdahale ettim .Halbuki sen fazilet yönünden Hz.Ebubekir’in yarısı kadarsın

Hz.Ömer (ra)

– Neden?

Sahabi:

– Orduya yardım ediniz emri karşısında sen servetinin yarısını getirmiştin, Hz.Ebubekir ise servetinin tamamını getirmiş ve ashabın gözlerini yaşartmıştı.

Bunun üzerine Hz.Ömer (ra), o zattan özür dileyip dua istedi ve onu serbest bıraktı. Böyle konuşan valiyi ise hemen görevden azletti.

HAZIRLAYAN VE SUNAN SERAP UYSAL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir